25 жовтня 2024 року
24 жовтня 2024 р. відбулася наукова конференція ХVІ Астаховські читання «Актуальні проблеми історіографії та джерелознавства (до 60-річчя кафедри історіографії, джерелознавства та археології)».
Ця конференція завершила цикл заходів, присвячених ювілею першої за часом створення університетської кафедри такого профілю в Україні.
За усталеною традицією у день конференції завідувач кафедри професор С.І.Посохов поклав квіти на могилу засновника кафедри професора В.І.Астахова.
ХVІ Астаховські читання пройшли у змішаному форматі. Учасники, які перебували в Харкові, зібралися у приміщенні Музею археології Каразінського університету; колеги та гості з інших міст України та з-за кордону, доєдналися до конференції засобами відеозв’язку.
В урочистому відкритті конференції взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи ХНУ імені В.Н.Каразіна проф. О.М.Головко та декан історичного факультету доц. С.Д.Литовченко. З вітальними словами виступили ректор ХГУ «НУА» проф. К.В.Астахова, один з перших викладачів кафедри доц. М.З.Бердута, завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАПН України, проф. О.А.Удод, керівник Центру дослідження історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАНУ проф. Р.В.Маньковська, заступник директора Науково-дослідницького центру «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАНУ В.М.Окатенко. Надійшли привітання від Центрального державного науково-технічного архіву України, Центрального державного історичного архіву України, Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, Харківського історичного музею, які озвучили випускники кафедри, які працюють в цих установах, а також інші привітання від колег по факультету та випускників. Вітальне слово виголосив професор Університету кардинала Стефана Вишинського (Польща, Варшава) А.Горак, з яким кафедра підтримує плідні творчі зв’язки. Завідувач кафедри проф. С.І.Посохов виступив із доповіддю «Кафедрі історіографії, джерелознавства та археології ХНУ імені В.Н.Каразіна – 60 років», а проф. О.А.Удод із доповіддю «Українська історична наука в умовах війни: теоретико-методологічні, історіографічні та дидактичні аспекти».
Робота конференції продовжилася у 5 секціях: «Історія кафедри», «Історіографія», «Джерелознавство», «Археологія», «Спадщина та війна». На секціях були презентовані нові видання, підготовлені співробітниками кафедри.
ХVІ Астаховські читання, проведені у складних воєнних умовах прифронтового міста, ще раз засвідчили високий науковий потенціал колективу, широту професійних контактів з українськими та закордонними колегами, що є запорукою подальшого розвитку кафедри.