8 грудня 2023 року
1 грудня 2023 року відбулася 41-а Міжнародна краєзнавча конференція молодих учених «Краєзнавчі студії з глибини років і до сьогодення (до 100-річчя створення Харківської комісії краєзнавства)», яка з 2020 р. проводиться в он-лайн-форматі. Організаторами конференції виступили історичний факультет ХНУ імені В. Н. Каразіна, Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених історичного факультету, Центр українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька ХНУ імені В. Н. Каразіна, факультет історії та права Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Центр медичного краєзнавства імені професора В. Д. Отамановського, що діє при Харківському національному медичному університеті та харківським відділенням Національної спілки краєзнавців України.
Цьогорічна, вже 41-а краєзнавча конференція присвячена 100-річчю створення Харківської комісії краєзнавства під керівництвом Дмитра Зеленіна та Олександра Федоровського, в роботі якої брали участь патріархи харківського краєзнавства, гордість Харківського університету, академіки Д. І. Багалій та Д. І. Яворницький. Харківська Слобожанська комісія виступила ініціатором проведення Першої всеукраїнської краєзнавчої конференції, що відбулася в Харкові 25–28 травня 1925 р. і зібрала 75 делегатів з усіх регіонів України.
Перед початком роботи секцій відбулося пленарне засідання, на якому виступи почесні гості конференції. Зокрема з вітальним словом виступив проректор з науково-педагогічної роботи Каразінського університету, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, випускник історичного факультету нашого університету О. М. Головко. Також учасників конференції привітав і голова організаційного комітету конференції, декан історичного факультету Каразінського університету С. Д. Литовченко. З вітальним словом виступив також завідувач кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету, професор С. І. Посохов.
Окрім цього, на пленарному засіданні відбулася презентація декількох видань. Заступник директора з наукової роботи Національного музею воєнної історії Слобожанщини В. М. Яковлєв представив книгу «Початок шляху до Нюрнберга. Харківський судовий процес (15–18 грудня 1943 року)». Провідний фахівець Центру українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька О. М. Янкул презентував книгу «Протоколи засідань громадської комісії з найменувань вулиць при відділі культури Харківського міськвиконкому (1988–1990 рр.)». Обидві книги вийшли в серії «Джерелознавчі зошити». Доцент кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету О. Г. Павлова презентувала 6-й та 7-й випуски Луньовського збірника, а заступниця директора Центру українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька О. І. Вовк представила книгу «Вибрані цитати, максими і афоризми вихованців, викладачів та почесних членів Харківського університету».
У рамках конференції відбулася 12 секцій. В них взяли участь студенти, аспіранти, молоді вчені не лише з Харкова та Харківщини, але і з багатьох інших міст України: Києва, Дніпра, Ніжина, Одеси, Полтави, Сум, Тернополя, Хмельницького, представники евакуйованих закладів з Донеччини та Луганщини, а також гості з Узбекистану.
Традиційно в межах Краєзнавчої конференції були визначені автори найкращих доповідей за секціями:
-Теоретико-методологічні, історіографічні та джерелознавчі аспекти місцевої історії:
Баркова Поліна (ХММ І. Ю. Рєпіна), Воробйова Олександра (ХНУ імені В. Н. Каразіна);
-Краєзнавчий вимір археологічних досліджень:
Руснак Василь (ХНУ імені В. Н. Каразіна);
-Етнологія і краєзнавство:
Сахно Ірина (ОНУ імені І. І. Мечникова), Турчан Варвара
(ХНУ імені В. Н. Каразіна);
-Історія регіону крізь призму мистецтва:
Лупандін Антоній (ХДС);
-Вивчення та популяризація історії краю музейно-екскурсійними та бібліотечними засобами:
Клочко Тетяна (ХНПУ імені Г. С. Сковороди);
-Культурна спадщина в умовах війни:
Єрмак Єгор (ХНУ імені В. Н. Каразіна);
-Краєзнавчі аспекти міської історії:
Сухомлин Олександр (КЗ «Музей спротиву Голодомору», м. Дніпро);
-Релігійне краєзнавство у сучасному світі:
Тихонова Олена (ХНУ імені В. Н. Каразіна);
-Краєзнавство як суспільний рух: досвід та перспективи:
Новіков Дмитро (УІПА), Чепіга Дар'я (УІПА);
-Актуальні питання медичного краєзнавства:
Матузок Анна, Тополюк Катерина, Троценко Олексій (ХНМУ);
-Шкільна секція 1:
Жученко Поліна(Харківський ліцей № 162);
-Шкільна секція 2:
Передерій Надія (Харківський ліцей № 162).
За підсумками конференції учасникам було вручено премії:
Премію імені Антона Григоровича Слюсарського отримав Соловиченко Володимир (УІПА);
Премію імені Героя України, академіка П. Т. Тронька отримала Сивук Софія (ТНПУ імені Володимира Гнатюка);
Творчу Премію імені Афанасія Федоровича Луньова отримала Червона Аліса (УІПА).
В умовах другого року повномасштабного вторгнення молодим науковцям з різних куточків України та закордону вдалося успішно презентувати свої наукові доробки в он-лайн-режимі, підняти актуальні питання та проблеми з краєзнавчих студій, що свідчить про те, що даний напрямок історичних досліджень активно розвивається та є перспективним.
Щиро вдячні колегам-співорганізаторам, учасникам та усім, хто долучився до цьогорічної роботи конференції, завдяки яким 41-а Міжнародна краєзнавча конференція молодих учених «Краєзнавчі студії з глибини років і до сьогодення», що присвячена 100-річчю створення Харківської комісії краєзнавства, пройшла успішно!
Чекаємо на якнайшвидшу перемогу для України та на нові зустрічі в офлайн-форматі.