Музейно-архівна практика


Робоча програма навчально-виробничої музейно-архівної практики

Музейно – архівна практика для студентів історичного факультету денної форми навчання проводиться по закінченні. другого курсу. Вона є обов’язковою навчальною практикою, яку студенти, згідно з навчальним планом, проходять по кафедрах у відповідності до обраної спеціальності

Для студентів, що спеціалізуються на кафедрі історіографії джерелознавства та археології зі спеціальності «Архівознавство» музейно-архівна практика проводиться як на базі музейно-архівних установ Харкова, так і за основним маршрутом Київ – Кам’янець-Подільський.

Така форма проведення музейно-архівної практики для студентів кафедри, була започаткована з 1990-х рр., стала традиційною. Кафедра намагається зберегти маршрут і програму практики, що дає можливість студентам познайомитися з різними видами музейних та архівних установ, та їх різноманітними фондами і формами музейно-архівної діяльності.

Студенти мають можливість познайомитися з формами роботи музейних і архівних установ, музейними та архівними фондами, з історичними, меморіальними та художніми цінностями, які зберігаються в музейних колекціях різного профілю, а також з пам’ятними та історичними місцями, історико-культурними пам’ятками міст Києва, Кам’янця – Подільська, Чернівців та історико-культурною традицією різних регіонів України.

Зокрема, в Києві студенти знайомляться з колекціями історичного музею, музеїв національного та російського мистецтва, музею західного і східного мистецтва ім. Б. та В. Ханенків, музейними колекціями Академії наук, меморіальним музеєм Т. Г. Шевченко, музеєм історії Великої Вітчизняної війни, музеєм – заповідником Київський Софіївський собор, історико-культурним заповідником Києво-Печерська лавра та його музеями і виставками (зокрема, музеєм коштовностей України, виставкою мініатюр, К.Білокур та ін.), виставками і експозиціями Музею народної архітектури та побуту України в с. Пирогово, Володимирським собором, Золотими воротами, Михайлівським Золотоверхим монастирем, Андріївською церквою, а також мають можливість відвідати пам’ятні історичні місця - площу Богдана Хмельницького, Старокиївську гору, Андріївський спуск, Поділ, пам’ятник засновникам Києва та ін.

Найбільше студентів вражають експозиції та екскурсії до меморіального музею Т. Г. Шевченка, а також музею-аптеки, Музею медицини АН України, музею історії Великої Вітчизняної війни, музеїв художнього профілю та ін.

Під час перебування у м. Кам’янці-Подільську студенти знайомляться з історією заснування та пам’ятними місцями і історико-архітектурними пам’ятками старого міста, а також вражаючою і захоплюючою завжди залишається екскурсія до музейного комплексу-заповідника фортеці та влаштованими на її території музеями і виставками, художнім та археологічним відділами музею-заповідника та ін.

Перебуваючи у Кам’янці-Подільську, студенти, завдяки підтримці і допомозі Кам’янець-Подільського університету, мають також змогу познайомитися з музеєм-заповідником Хотинською фортецею. Незабутніми є і одноденні подорожі-екскурсії на Буковину до м. Чернівці, де студенти знайомляться з загальною історією Буковини, м. Чернівців, історією університетського музейного комплексу, експозиціями краєзнавчого та художнього музеїв, вишуканою архітектурою місцевого театру ХІХ ст. та ін.

З Кам’янця-Подільського студенти також здійснюють подорожі до Бакотського печерного монастиря ХІ-ХV ст., що знаходиться на крутому березі Дністра на території природно-ландшафтного заповідника “Подільські Товри”, або екскурсії до криштелевої печери, що розташована на території Тернопільської області біля с. Кривчі.

Таким чином, під час практики студенти мають змогу познайомитися з історією та історико-культурними місцями різних регіонів України, з колекціями музеїв різного профілю; правилами, специфікою побудови експозиції та специфікою фондової роботи музеїв різного профілю. В процесі практики студенти знайомилися з методикою екскурсійної роботи та прийомами і засобами проведення екскурсій.